top

SADZONKI CZARNEGO BZU

Sadzonki bzu czarnego Bez czarny ze względu na szerokie zastosowanie lecznicze zdobywa coraz większą popularność szczególnie w kręgach plantatorów. W celu zaspokojenia tych potrzeb powstały odmiany przemysłowe charakteryzujące się dużo większą wydajności od tych spotykanych dziko. Z jednego ha dziko rosnącego bzu czarnego można uzyskać od 4 do 6 ton owocu natomiast odmiany przemysłowe owocują parokrotnie obficiej i osiągają zbioru rzędu 15-18 ton z ha. Gospodarstwo prowadzi sprzedaż sadzonek CZARNEGO BZU odmiany SAMPO.


Cechy przemysłowego czarnego bzu:

Sadzonki bzu czarnego * Bez czarny ma z reguły niewielkie wymagania glebowe. Najlepsze uprawy jednak wymagają gleb żyznych lub umiarkowanie wilgotnych.
* Pełnię owocowania bez czarny osiąga ok. trzeciego lub czwartego roku po nasadzeniu.
* Plony owoców z jednego krzaka szacowane są na 20 kg.
* Bez czarny jest rośliną odporną na choroby oraz szkodniki.
* Potrzeby nawozowe czarnego bzu są duże.UPRAWA CZARNEGO BZU - Wymagania

Sadzonki bzu czarnego Bez czarny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i wilgotnych, bogatych w związki mineralne. Stanowisko pod plantację powinno być słoneczne lub pół-cieniste bez zastoisk mrozowych. Bez czarny jest rośliną wieloletnią, dlatego duże znaczenie ma dobre przygotowanie miejsca pod założenie plantacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na usunięcie chwastów wieloletnich. Przed sadzeniem należy zbadać zawartość składników mineralnych w glebie i na tej podstawie niedobory uzupełnić nawozami. W roku sadzenia dobrze jest zastosować obornik w ilości 30 t/ha, kompost lub nawozy zielone (grykę, gorczycę) na przyoranie, co poprawi strukturę gleby i dodatkowo ją zasili.Nawożenie

Sadzonki bzu czarnego Bez czarny wymaga gleb żyznych bogatych w wapń i azot. Dobrze rośnie na glebie próchnicznej o dobrej wilgotności. Nawożenie zależy od rodzaju gleby, zawartości składników mineralnych oraz od wieku roślin. Odczyn gleby powinien wynosić około 5,5-6,5. Bez czarny jest rośliną o dużych wymaganiach nawozowych. Wymaga większego zasilania azotem i potasem niż inne gatunki roślin jagodowych. Nawożenie azotem powinno wynosić 250-300 kg/ha. Nawozy te podaje się w dwóch terminach - wczesną wiosną i w połowie lipca, dzieląc dawkę na pół. Nawożenie fosforowe powinno oscylować w granicach 300 kg/ha, a potasowe – 400-500 kg/ha. Nawożenie potasem i fosforem wykonujemy jesienią. W celu kontroli potrzeb nawozowych należy wykonywać analizę chemiczną liści pod koniec sierpnia.

Sadzenie

Sadzonki bzu czarnego Sadzenie bzu czarnego można wykonać zarówno jesienią jak i wiosną. Rośliny sadzimy w glebie o 5-7 cm głębiej niż rosły w szkółce. Gęstość sadzenia krzewów zależy od dalszego prowadzenia plantacji. Im gęstsze nasadzenie, tym częściej należy wykonywać cięcie pielęgnacyjne. Sadzonki można sadzić w rzędach co 1,2 lub 3 metry. Przy sadzeniu co metr w czwartym roku owocowania trzeba usunąć co drugi krzew z rzędu gdyż owoce nie będą równomiernie dojrzewać. Najlepsze efekty daje sadzenie co 2 lub 2,5 metra w rzędzie, w rozstawie 4,5 - 5 m między rzędami. Zbyt mała rozstawa między rzędami powoduje brak możliwości wjechania ciągnikiem w międzyrzędzia w trakcie zbioru, gdyż pędy pod ciężarem owoców pochylają się wypełniając przestrzeń, a owoce nie dojrzewają równomiernie, co wydłuża okres zbioru.

Pielęgnacja

Sadzonki bzu czarnego Ważnym elementem pielęgnacji plantacji bzu czarnego jest jej odchwaszczanie. Chwasty stanowią konkurencję zarówno o składniki pokarmowe jak i wodę. Chemiczne zwalczanie chwastów przy pomocy środków zawierających glifosat należy przeprowadzać bardzo ostrożnie ponieważ bez jest bardzo wrażliwy na tę substancję. W międzyrzędziu powinno się stosować pas murawy o dość wąskiej szerokości co ułatwi koszenie. Również stosowanie ściółek ogranicza zachwaszczenie, a także poprawia wilgotność gleby. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest coroczne cięcie krzewów, które ma na celu usunięcie najstarszych, zgrubiałych i nieowocujących pędów oraz połamanych i uszkodzonych gałęzi. Zdrowe rośliny wytwarzają każdego roku po kilka nowych pędów, które osiągają pełną wysokość w jednym sezonie. Jednoroczne pędy nie mają pędów bocznych ale często wytwarzają pojedyncze, duże grona owoców. Najwięcej owoców znajduje się na pędach bocznych dwuletnich pędów głównych. Bez czarny wymaga silnego podcinania. Sadzonki bzu czarnego Wszystkie martwe, połamane pędy powinny być usuwane przed rozpoczęciem wegetacji na wiosnę. Również pędy starsze niż trzyletnie powinny być usuwane. Po cięciu na krzewie powinno pozostać od 6 do 10 pędów jednorocznych i dwuletnich, które będą najlepiej owocowały. Przycięty krzew obficiej i  równomierniej owocuje. Bez czarny uważany jest za roślinę niewymagającą zabiegów przeciwko chorobom i szkodnikom. Jednak w uprawach intensywnych z czasem pojawiają się problemy z niektórymi patogenami i szkodnikami. Bardzo ważne jest prowadzenie lustracji roślin, która pozwoli na szybkie wykrycie zagrożeń.

Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego
Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego
Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego
Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego
Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego Sadzonki bzu czarnego
©2006 - 2018 Gospodarstwo Sadowniczo-Szkółkarskie Wiesław Przytuła tel. kom. (+48) 600 142 345